Predstavljanje fakultativne nastave Dramskoga odgoja

Na godišnjem Saboru Hrvatskog centra za dramski odgoj održanom od 10. do 13. siječnja 2018. u Centru mladih Ribnjak predstavljena je fakultativna nastava Dramskoga odgoja koja se od ove školske godine provodi u Gimnaziji Sesvete. Na Saboru su predstavljene radionice različitih sadržaja i namjene za učitelje, nastavnike, odgojitelje, dramske pedagoge, voditelje dramskih skupina … sve koje zanima dramski odgojno-obrazovni i stvaralački rad, kako stoji u pozivu HCDO-a.

Gimnazija Sesvete može se pohvaliti raznolikošću fakultativne nastave koja se u školi provodi, a tim više što Dramski odgoj nema ni jedna druga škola u Hrvatskoj. Predmet je predstavljen na radionici kao primjer dobre prakse nakon predstavljanja Kurikuluma Dramskog odgoja  profesorice i postdiplomantice specijalističkog studija Dramske pedagogije Nikoline Marinić iz bjelovarske Komercijalne i trgovačke škole. Nastavni predmet Dramski odgoj ima tri nastavna područja: dramsku kulturu, dramsko izražavanje i dramsko stvaralaštvo, a samu nastavu izvodi profesorica hrvatskoga jezika Željka Župan Vuksan, također postdiplomantica specijalističkog studija Dramske pedagogije.

Dramski odgoj kao nastavni predmet u svijetu nije ništa novo i već se godinama provodi u europskim školama što kod nas nije praksa iako je dokazano kako dramski odgoj razvija iskustveno učenje, komunikacijske vještine, kulturu javnog nastupa, kritičko mišljenje, samopouzdanje, empatiju, maštu, kreativnost, timski rad, emocionalnu i socijalnu inteligenciju.

Fakultativni predmet Dramski odgoj temelji se na sastavnicama Nacionalnog i okvirnog kurikuluma MZOŠ iz 2011. godine, prema kojima je profesorica Župan Vuksan izradila svu potrebnu pedagošku dokumentaciju za prvu godinu učenja.

Prva generacija ovog projekta broji značajnih dvadeset i sedam učenika iz sva četiri razreda čije će svjedodžbe dodatno krasiti posebna rubrika s ocjenom iz Dramskoga odgoja. Ovakva lijepa vijest pozivnica je na aktivno uključenje u fakultativne te izvannastavne školske sadržaje koji pospješuju te proširuju korisna znanja na raznim područjima, vode nas svojim stepenicama prema uspjehu i pripremaju za život.

Valentina Iva Rezo, 3.e

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 15. 1. 2018.

« Ožujak 2024 »