Svjetski dan poezije

Književnim susretom s predsjednikom Društva hrvatskih književnika Đurom Vidmarovićem i recitalom suvremene hrvatske duhovne poezije učenici Gimnazije Sesvete obilježili su u srijedu, 21. ožujka 2018. Svjetski dan poezije. Susret su organizirali Ivan Babić, voditelj Knjižnice Sesvete te nastavnici i učenici Gimnazije Sesvete.

Gospodin Đuro Vidmarović, pjesnik, književni kritičar, prevoditelj, povjesničar i diplomat, govorio je o važnosti duhovnosti u suvremenoj hrvatskoj poeziji uspoređujući dvije struje onu Vesne Krmpotić i onu Anke Žagar gdje je svaka na svoj način umjetnički vrijedna i vjerodostojna. Pjesnik podsjeća da ne smijemo zaboraviti važnost duhovne kršćanske književnosti jer su počeci zasnovani na njoj: od Baščanske ploče preko Marulićeve Judite. Nitko se danas ne sjeća nekog gradonačelnika Splita u 16. st., ali svi znaju tko je Marko Marulić. Vidmarović je predočio učenicima koliko je zanemareno književno stvaralaštvo nadahnuto kršćanskim istinama i tematikom te u tom smislu pokušava ugostiti u emisiji Susret u Riječi na Laudato televiziji suvremene književnike koji pišu transcendentalne tekstove. I sam piše duhovnu poeziju nadahnutom kršćanskom tematikom. Govoreći o pjesničkom pozivu koji je trenutak nadahnuća, ali i marljivo i teško tesanje po riječima, pozvao je učenike da i sami pišu unatoč činjenici da neće moći živjeti od književnog rada. Osvrnuo se i na Društvo hrvatskih književnika te im predstavio ovo naše najstarije društvo koje djeluje od 1900. godine. Pjesme Đure Vidmarovića iz zbirke Horus u krletci pročitao je Ivan Babić.

Drugi dio susreta bio je obilježen glazbom i recitalom. Vokalna skupina Gimnazije Sesvete izvela je dvije duhovne pjesme Anđelka Klobučara Rosite nebesa i Anđelka Igrca Kao što košuta. Odabirom suvremenih duhovnih pjesama među kojima su i Tvoja Golgota Ivana Tolja, Raspeće Ljerke Car-Matutinović, Oče naš Luke Paljetka, Konačan broj zvijezda Davora Šalata učenici prvih i drugih razreda izveli su recital uz glazbenu pratnju na gitari našega učenika Lovre Polovaneca.

Draženka Čutura, prof.

objavio: Ruža Jozić   datum: 23. 3. 2018.