Zlatne niti od Sesveta do Prvostolnice - izložba

POZIV NA OTVORENJE IZLOŽBE

Čast nam je i zadovoljstvo pozvati sve učenike, roditelje i nastavnike Gimnazije Sesvete na svečano otvorenje naše izložbe

ZLATNE NITI OD SESVETA DO PRVOSTOLNICE

u petak, 28. rujna 2018. u 18.30 sati u Domitrovićevoj kuli,

Kaptol 31 u Zagrebu,

povodom Europskog dana kulturne baštine. Izložba je nastala kroz suradnju Gimnazije Sesvete, Muzeja Prigorja u Sesvetama i Nadbiskupskog duhovnog stola Zagrebačke nadbiskupije.

Kreativni radovi naših učenika plod su rada, istraživanja i likovnog izričaja u projektu kojeg smo proveli u protekloj školskoj godini 2017./2018. i u Europskoj godini kulturne baštine 2018., a povodom 800. obljetnice posvećenja prve zagrebačke katedrale (1217.). Projekt je obuhvatio razne aktivnosti:

Posjet Muzeju Prigorja u Sesvetama – izložba: Misno ruho župe Sv. Franje Ksaverskog iz Vugrovca - 8. rujna 2017., 4. razred i likovna grupa, s prof. Inom Jozić i knjižničarkom Ružom Jozić.

Posjet Zagrebačkoj katedrali i Riznici katedrale, krajem rujna 2017. – učenici 4. razreda, likovna grupa i profesorice: Sonja Batinić, Marta Vunak i knjižničarka Ruža Jozić.

Istraživanje u literaturi o nastanku, povijesti i razvoju Zagrebačke katedrale kroz burna stoljeća zagrebačke prošlosti - tematski istraživački zadaci učenika 4. razreda s prof. Sonjom Batinić i knjižničarkom; fotografski materijal za plakate i izložbu u prosincu 2017. snimile su učenice: Viktorija Genzić, Lucija Maškarin, Dora Kovačić i Magdalena Hegedić.

Učenici likovne grupe Gimnazije Sesvete oslikali su motive s pročelja Zagrebačke katedrale u tehnici tuša, a zatim likovne radove s motivima sesvetskog veza i zlatoveza na misnom ruhu koje smo razgledali u Muzeju Prigorja Sesvete i u Riznici zagrebačke katedrale.

Radom na projektu i proučavanjem literature i povijesnih izvora ustanovili smo blisku vezu i povezanost Sesveta (naselja Vugrovec i Kašina) sa Zagrebačkom katedralom, od srednjega vijeka (biskupski posjedi), a osobito od 17. do 19. stoljeća, za vrijeme zagrebačkog biskupa Petra Petretića, kada su spretne ruke vugrovečkih štikara izrađivale misno ruho za svećenstvo zagrebačke biskupije i ostalih župa (poznat kao vugrovečki, sesvetski, prigorski vez ili zlatovez), čiji su motivi s misnog ruha potakli i nadahnuli naše učenike da ih oslikaju u tehnici tuša na papiru, koje upravo izlažemo na Kaptolu u prostoru Domitrovićeve kule, u suradnji s mons. Nedjeljkom Pintarićem.

S radošću vas očekujemo na otvaranju izložbe i posjetom prostoru Domitrovićeve kule.

Pripremile: profesorica Ina Jozić i školska knjižničarka Ruža Jozić, u suradnji s Dubravkom Habuš Skendžić - kustosicom Muzeja Prigorja Sesvete.

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 25. 9. 2018.