Nagrada Nikola Tesla

Godišnja nagrada Nikola Tesla – Genij za budućnost našoj učenici Marijani Mišić

Trodnevnom manifestacijom Tesla & friends u Zagrebu je u organizaciji Udruge Nikola Tesla – Genij za budućnost obilježen 157. rođendan hrvatskog nacionalnog velikana i svjetskog genija Nikole Tesle pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske dr. Ive Josipovića, Grada Zagreba, Turističke zajednice Grada Zagreba i Hrvatske gospodarske komore – komore Zagreb. U tri dana Teslina dostignuća slavila su se uz predavanja akademika i znanstvenika, izložbom poznatog kipara Pere Jelisića, polaganjem cvijeća na Teslin spomenik te svečanim događanjem i dodjelom Godišnje nagrade Nikola Tesla – Genij za budućnost u hotelu Esplande u Zagrebu. Pred mnogobrojim uvaženim gostima kao što su koordinatorica UN-a i stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj Louisa Vinton, gradonačelnik grada Zagreba Milan Bandić, predstavnica Američke gospodarske komore Andrea Doko Jelušić, održan je i okrugli stol pod nazivom "Portret genija: Tesline ideje o prirodi i energiji svemira u svjetlu suvremene fizike" u kojemu su sudjelovali svjetski poznati hrvatski fizičar Davor Pavuna, beogradski inovator i istraživač Teslinih izuma Goran Marjanović i znanstveni suradnik na Institutu za filozofiju Luka Boršić.
Prestižna nagrada koja se dodijelila tu večer u kategoriji Kviza znanja iz fizike i općeg znanja o Nikoli Tesli pripala je našoj učenici Marijani Mišić. U kategoriji Kreativnog i inovativnog proizvoda inspiriranog Teslinim izumima nagradu za inovativne suvenire i uporabne predmete dobila Branka Čepuran, dok je nagradu u kategoriji Teslinog proširenog djelovanja dobio mladi inovator Tino Herljević za projekt prijenosa podataka laserom.

Marijana je također sudjelovala na pozornici u panel diskusiji mladih na temu "Zašto je Tesla genij?" sa Tinom Herljevićem, studentom Američkog koledža za menadžment i tehnologiju, Nikom Zlatar, učenicom Osnovne škole Sveta Klara, te prošlogodišnjom laureatkinjom nagrade "Nikola Tesla - genij za budućnost" Petrom Tumir, učenicom zagrebačke XI. gimnazije. "Tesla je bio stvarni genij koji je sve ostvario zahvaljujući svojem talentu, a sve što je činio, činio je za dobrobit čovječanstva", poručili su. U intervjuu za medije Marijana je istaknula kako vjeruje da će njezina godišnja nagrada biti poticaj da se što veći broj mladih ljudi uključi u rad zajednice i zainteresira za lik i djelo Nikole Tesle.

Čestitke Marijani i njezinoj mentorici profesorici Mirjani Dabac!

objavio: Ljiljana Herner   datum: 14. 7. 2013.

« Ožujak 2024 »