OPROŠTAJ OD MATURANATA, GENERACIJA 2021./2022.

Svečani oproštaj od ovogodišnjih maturanata Gimnazije Sesvete

Ovih smo dana u Gimnaziji Sesvete ispratili ovogodišnju generaciju naših maturanata. U prepunom predvorju Gimnazije Sesvete, pored učenika 4. razreda, njihovih razrednika i profesora koji su im predavali tijekom školovanja, nazočili su i roditelji i prijatelji naših učenika. Čitavu je svečanost uveličao školski zbor pod ravnanjem profesora Nikole Sebastiana Jambrošića. Uvodni je govor održala ravnateljica škole profesorica Božana Sertić ovim riječima:

Drage i poštovane učenice i učenici, poštovane kolegice i kolege, poštovani roditelji i svi dragi gosti koji ste danas ovdje na svečanoj podjeli svjedodžbi maturantima Gimnazije Sesvete, želim vam srdačnu dobrodošlicu. Po prvi put imam čast ispratiti maturante Gimnazije Sesvete. Nije lako naći prave riječi, nije lako sažeto prikazati vrijeme koje smo proveli zajedno u ovoj školi. Sigurna sam da smo cijelo to vrijeme svi davali najbolje od sebe. Najbolje u znanju i prenošenju toga znanja. Najbolje u poštivanju i cijeneći jedni druge, uzajamno se pomažući i brinući jedni o drugima. Nadam se da su se u našoj školi među vama stvorila nova, čvrsta i cjeloživotna prijateljstva. Isto se nadam i za ljubav.

U vrijeme kada smo zbog pandemije bili prisiljeni razdvojiti se fizički, upravo naše znanje, sposobnost, prijateljstvo, poštivanje i uzajamno pomaganje doveli su nas do toga da posljedice te neprirodne situacije prevladamo lakše. Svjesna sam da je vama mladima to vrijeme pandemije oduzelo neke neprocjenjive i neponovljive trenutke. I to nas sve žalosti.  No, upravo to vrijeme je od vas stvorilo mlade borce, mlade snažne ljude, dinamične i prilagodljive, svjesne svojih kompetencija i svesrdno se nadam  da se ovo vrijeme neće ponoviti i iscrpiti te vaše resurse. Naprotiv, uvjerena sam da ćete tako osnaženi donijeti sebi i ljudima oko sebe bolju i mirniju budućnost.

Hvala vam što ste izdržali ta teška vremena. Ako smo vam u tome pomogli, ja sam zahvalna i sretna. Ukoliko je bilo nekih situacija koje nam zamjerate, duboko vam se ispričavam. Naša nastojanja su uvijek bila iskrena i dobronamjerna. Na to sam ponosna i zahvalna svojim kolegama. Hvala i vašim roditeljima koji su uvijek bili uz vas i uz nas. To je neizmjerna snaga naše škole. Dragi maturanti, na kraju vam samo želim reći: Postavite budućnost u dobre ruke - u svoje ruke!

Svečano uručenje svjedodžbi učenicima 4.a, 4.b, 4.c, 4.d i 4.e razreda obavili su njihovi razrednici - profesorice: Marija Križanac, Marijana Jurković, Sonja Batinić, Josipa Pavlić i Mira Križan. Svi su učenici uz svjedodžbe dobili na dar i monografiju Gimnazije Sesvete uz 30. obljetnicu rada škole. Posebno su nagrađeni učenici koji su završili razred s uspjehom 5,00 i oni koji su sudjelovali na državnim natjecanjima i smotrama.

U ime svih maturanata oproštajni govor je pročitala učenica Ana Baran 4.a. Pored ostaloga Ana je poručila:

Vjerujem da je naša, sesvetska gimnazija, jedna od rijetkih zagrebačkih srednjih škola okružena prelijepim zelenilom. Upravo takvi, zeleni, mi smo prije četiri godine kročili u nju, u osvajanje novih znanja, vještina i iskustava. Sada smo kao maturanti sazreli, ako je vjerovati značenju latinske riječi maturus. U toj preobrazbi od malih zelenih do mladih zrelih nakupilo se svakojakih događaja, i lijepih i manje lijepih. No, pamtimo samo sretne dane, kako pjeva Gabi Novak. Ali, ne zatvaramo oči ni pred onim manje sretnima. Koji su nas možda dodatno ojačali, opametili i oplemenili.  Imali smo štrajk, pandemiju, online nastavu, lockdown. Nosili smo maske, špricali smo se, testirali se, mjerili su nam temperaturu. Imali smo i potres. Tako da smo se i doslovce tresli. A ne samo figurativno, pred testove i ispitivanja. Srećom, naša je škola bezbolno prošla, iako nismo bili daleko od epicentra.

Jeste li ikad u ove četiri godine osvijestili da naša gimnazija Sesvete, od svih škola u Hrvatskoj, jedina u svom nazivu sadrži svece? I to sve svece. Mi možda nismo bili baš sveti, ali smo se trudili posvetiti se usvajanju novih znanja i vještina. Kao i naši profesori. Hvala vam dragi profesori na svemu korisnome čemu ste nas naučili i na što ste nas uputili. Hvala vam na svim dobrim ocjenama i dobronamjernim kritikama, pa i na onima koje nam se u tom trenutku nisu sviđale. Ali su nam možda upravo one bile motiv i pogonski kotač da možemo bolje. Vas čeka novi ciklus malih zelenih koje ćete voditi ka sazrijevanju, a nas čeka nastavak druženja s profesorima. Pozdravimo i sve ostale profesorice i profesore koji su nam ušli u ovaj zajednički dio naših životopisa. Hvala im od srca. Hvala i vama, draga generacijo, što smo jedni drugima bili svjedoci odrastanja. Živjeli!

objavio: Ruža Jozić   datum: 18. 6. 2022.