Europski dan jezika

Obilježen  EUROPSKI DAN JEZIKA

26. 9. 2010.

U akciju obilježavanja Europskog dana jezika uključili su se učenici i profesori stranih jezika: latinskog, talijanskog, njemačkog i engleskog  jezika.

Učenici su pod vodstvom profesora obrađivali različite teme i prikazali ih na jeziku kojega uče u školi. Tako su nastali plakati o razinama zajedničkog europskog referentnog okvira, mislima i izrekama o jeziku, sportu, modi, vremenskim prilikama, pojedinim regijama gdje se uče dotični jezici i sl.

Plakati su izloženi u školskoj čitaonici , kako bi bili vidljivi što većem broju učenika, a ujedno poticaj da se i ostali učenici uključe u druge aktivnosti tijekom školske godine.

Profesori stranih jezika i knjižničari

Recenzija Knjiga „Istina o povijesti“ Reader's Digesta

Istina o povijesti

Knjiga „Istina o povijesti“ Reader's Digesta se bavi kontraverznim djelovima svjetske povijesti. U njoj su iznesena najnovija otkrića, od prapovijesti i prvih ljudi pa sve do modernog vremena.

Knjiga se ne bavi bezznačajnim i nepoznatim događajima, već jako poznatim, koji su obilježili povijest. No ti događaji nisu zapravo onakvi kako smo do sada o njima učili i znali, već autor iznosi mnogo novih do sada nepoznatih, činjenica o navedenim događajima.

Knjiga je podijeljena na 8 cjelina:

1. LJUDSKO PODRIJETLO – govori o najstarijoj povijesti ljudskog roda, tj. o samom nastanku ljudskog roda. Opisuje postupan razvoj ljudi (njihovo ponašanje, prehranu i slično) kao i naseljavanje  Amerike i Australije.

2. DREVNA CARSTVA – U ovoj cjelini opisani su važni i zanimljivi događaji vezani uz najstarija svjetska carstva. Tako se ovdje opisuje misterija uz ujedinjenje Egipta, nastanak Stonehengea, život gladijatora u Rimskom carstvu, kao i jedan od uzroka koji je doveo do propasti velikog i slavnog Rimskog Carstva.

3. MONARHIJE I ZAVJERE – Ovdje su opisane sudbine vrlo poznatih ličnosti, kao i razlozi koji su doveli do njihove tragične sudbine. Ovdje možemo doznati više o slavnoj Mariji Antoaneti i zašto je završila na giljotini, o tome od čega je zaista umro veliki Napoleon, tko je zapravo kriv za uhićenje Anne Frank i njezine obitelji, o tome kako su Tudori došli na vlast u Engleskoj i tko je zapravo ubio Tutankhamona.

4. PREKRETNICE U POVIJESTI – Ovo poglavlje govori o značajnim povijesnim događajima koji su imali veliki utjecaj na daljnji tijek povijesti. Tako su ovdje opisani juriš na zloglasni zatvor Bastilleu, potapanje putničkog broda Lusitanije, istina o Magni Charti, prava istina o velikoj Oktobarskoj revoluciji, Križarski ratovi, kao i razbijanje njemačke šifre zvane Enigma.

5. SMRT I KATASTROFE – obrađuje upravo najzanimljivije i najtajanstvenije smrti i katastrofe u povijesti. Ovdje saznajemo nekoliko tajni bivšeg američkog predsjednika Lincolna, put Hitlerovih pogrebnih ostataka, kako je došlo do velike nesreće s Hindenburgom i o hrabrosti „suvremenih samuraja“ tzv. kamikaza koji su bili spremni položiti život za svoju domovinu.

6. ČAST I SLAVA – ovdje su opisani neki od velikih pothvata, između ostalog utrka do Južnog pola. Uz to, opisani su i pravi heroji bitke za Britaniju, život Lucrezije Borgie, prava istina o biblijskom narodu Filistejaca, kako je zapravo izgledala izumrla ptica dodo, velika bitka kod Little Bighorna i kako je ambulanta Florence Nightingale za mnoge bila pogubna.

7. IZUMI I OTKRIĆA – opisuje najznačajnija otkrića koja su imala važan i velik utjecaj na daljnji razvoj povijesti. Opisuju se istraživaći koji su pretekli Columba u „otkrivanju“ Amerike, nastanak popularne igre Monopoly, kako je nastalo surfanje, prve plastične kirurgije, nastanak visokih peći itd.

8. ČINJENICE I BAJKE – Pokušava protumačiti što je fakt a što fikcija. Legenda o Noinoj arci objašnjena je na novi i zanimljiviji način, dovodi se u pitanje Kleopatrina ljepota, tko je Defoeu poslužio kao nadahnuće za lik Robinsona Crusoea, zašto je stvoren legendarni lik kralja Artura i da li je William Wallece, škotski narodni heroj, stvarno bio heroj?

Osobno, najinteresantnija mi je tema o japanskim kamikazama, koji me fasciniraju svojom hrabrošću i odlučnošću.

Knjiga je pisana za širu javnost, vrlo zanimljivo i čitko, tako da je prilagođena širem krugu čitatelja. Knjigu bih preporučio svima koji žele znati više o dosada nepoznatim povijesnim činjenicama.

Knjigu smo obrađivali na dodatnoj nastavi iz povijesti, kod profesorice Suzane Pešorda.

Marko Đurasević

« Ožujak 2024 »