Posjt NSK i Marulićevim tekstovima

Čitanje u rukavicama

U povodu Godine Marka Marulića učenice trećih razreda posjetile su Zbirku rukopisa i starih tekstova među kojima su i Marulićevi tekstovi.

Iskustvo čitanja starih tekstova u rukavicama doživjele su učenice trećih razreda u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u petak 1. ožujka 2024. gdje im je Draženka Čutura održala sat Hrvatskog jezika Čitanje starih Marulićevih knjiga i rukopisa što je nastavak obilježavanja Godine Marka Marulića u Gimnaziji Sesvete.  Tijekom posjeta učenice su razgledale knjižnicu i prostore čitaonica te prostor Zbirke rukopisa i starih knjiga.

Za ovaj susret knjižničari su pripremili ep Juditu iz 1522. te rukopise Marulićevih pjesama među kojima je i Molitva suprotiva Turkom. Uz tekstove na hrvatskom jeziku izložena su bila i dva Marulićeva poznata latinska teksta: De institutione bene vivendi per exempla sanctorum vrlo popularno djelo koje je za Marulićeva života bilo prevedeno čak i na japanski jezik i Quinquaginta parabolae što je još jedno Marulićevo djelo u kojem promiče kršćansku etiku i biblijske pouke.

Osim što su vidjele rukopise i stare tekstove koji su pohranjeni u tzv. rari, učenice su čitale Juditu i ostale tekstove u bijelim rukavicama kako bi se izbjeglo moguće oštećenje. Osobito je bilo zanimljivo čitati hrvatske rukopise, doživjeti izgled dvostruko rimovanog dvanesterca koji je obilježen oznakama za stanku te vidjeti kako su se stari tekstovi ukrašavali inicijalima, grafikama i crtežima bitke kao u Juditi. Vrlo su uspješno čitale i na latinskom jeziku Quinquaginta parabolae.

U NSK-a trenutno su izložene i neke glagoljičke inkunabule među kojima je i prva Misal po zakonu rimskog dvora.

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 4. 3. 2024.