Pet stoljeća od smrti genija LEONARDA DA VINCIJA (1519.)

Uz 500. godinu smrti Leonarda da Vincija prigoda je da se približimo važnosti genijalnog Leonarda – renesansnog velikana, talijanskog slikara, izumitelja i mislioca, čijem se djelu divimo i danas.  U čast velikom Leonardu pripremili smo bogatu izložbu u predvorju Škole za koju su plakate s Leonardovim izumima izradili naši učenici u nastavi fizike, istražujući njegov bogati znanstveni i izumiteljski rad. Tako se mogu vidjeti vrlo zanimljivi radovi s 3D figurama, ronilačka odijela, makete mostova, letjelice, padobrani i dr.

Leonardova svestranost kojom je pokušavao ograničiti prostor, potaknuta je dubokom potrebom da shvati i objasni zakone koji vrijede u prirodi, i koji reguliraju vrijeme i sva bića na Zemlji. Drveće, zvijezde, rijeke, oluje, kosti, mišići, ravnica, planine, zrak, sve što postoji, uređeno je, po Leonardu, univerzalnim poretkom. Svaki fenomen skriva u sebi svoj razlog postanka, svoj uzrok i prirodu kojoj se podređuje. Zato Leonardo istražuje taj „motor“ koji opravdava postojanje i pokreće sve na svijetu: čita, promatra, istražuje, bilježi, crta, projektira, brzo i bez prekida, na stotinama listova u svojim kodeksima, izmišlja nevjerojatne mehaničke sprave, produbljuje znanje o perspektivi i optičkim fenomenima.

Svi aspekti Leonardova slikarstva sinteza su umjetnosti i znanosti, povezani sa sustavnim shvaćanjem prirodnih fenomena, njihova utjecaja na ono što je vidljivo, na fiziku, matematiku i geometriju. Leonardovu svestranost možemo vidjeti i na bogatoj izložbi knjiga i plakata, koje je pripremila knjižničarka Ruža Jozić u školskoj čitaonici pod nazivom Leonardo – renesansni vizionar. Na otvaranju ove izložbe naši su učenici govorili Leonardove izreke na talijanskom i hrvatskom jeziku, a profesorica Mirjana Dabac pokazala ih je u prezentaciji posvećenoj Leonardu u predvorju Škole.

Uz ovu veliku Leonardovu obljetnicu pripremili smo i popularno predavanje za naše učenike: Leonardov doprinos razvoju znanosti, koje je održao profesor PMF-a u Zagrebu, dr. sc. Matko Glunčić. Profesor Glunčić je predstavio Leonarda, njegov život i rad na vrlo zanimljiv način, s naglaskom na Leonardovo strpljivo i neumorno promatranje svih pojava u prirodi. Svojim je eksperimentima želio shvatiti svojstva trava, pomicanje neba, kretanje Mjeseca i Sunca i još mnogo toga. Leonarda je zanimala i opčinjavala „prirodna filozofija“, što je vidljivo u ogromnom broju njegovih precizno dokumentiranih spisa i kodeksa. Svoja stečena znanja Leonardo ostvaruje prvenstveno kroz umjetnost crtanja i slikanja, usavršavajući perspektivu, zlatni rez i optička pravila. Zato je i smišljao instrumente svih vrsta, za svakodnevnu upotrebu, ratne sprave, sredstva za kretanje i naprave za letenje, od bicikla, automobila, helikoptera do jednostavnog padobrana i mnoge druge.

Čitav je Leonardov život obavijen velom tajne, zbog njegove jedinstvene osobnosti i svestranosti, njegova iznimna zanimanja za umjetnost i matematiku, anatomiju i botaniku, mehaniku i geologiju. Leonardo je bio i ostao velikan i zagonetka čovječanstva, kako svojim životom, sveukupnim radom, kriptičnim načinom pisanja (s desna na lijevo, često je smišljao šifrirane rečenice, anagrame i rebuse), kao i mnogobrojnim intelektualnim i umjetničkim idejama koje je ostavio iza sebe, što samo potvrđuje naziv Leonardo – vizionar i genije renesanse.

Pripremile:

Tatjana Zemljić, prof. mentor i školska knjižničarka Ruža Jozić, prof. savjetnik

objavio: Božana Sertić   datum: 8. 5. 2019.

« Svibanj 2024 »