POPULARNI AMERIKANAC U GIMNAZIJI SESVETE

Cody McClain Brown u Gimnaziji Sesvete

Dana 19. svibnja našu je školu posjetio gospodin Cody McClain Brown, Amerikanac u Zagrebu, autor popularnog bloga Zablogreb te knjiga Propuh, papuče i punica, Hrvatska uzvraća udarac i Težak slučaj u Blagdangradu. Rođen u Oklahomi, McClain Brown je diplomirao engleski na Sveučilištu Loyola u New Orleansu i magistrirao politologiju na Državnom sveučilištu Oklahoma. Doktorirao je na Sveučilištu Kanzas na temu “Zašto su se borili: Razlozi sudjelovanja u ratu u Hrvatskoj“. U Hrvatsku je došao zbog supruge Silvane. Trenutno predaje engleski jezik na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Najveći i najzanimljiviji problem s kojim se susreće na poslu je nemotiviranost studenata koja je, kaže, donekle shvatljiva i opravdana s obzirom na anarhiju koju je sam uspostavio te njegovo zaziranje od ograničenja i pravila.

Angažiranost dviju moderatorica, učenica trećeg razreda, Nine Stojak i Marije Majić, kao i učenika koji su aktivno pratili predavanje i postavljali vrlo zanimljiva i kvalitetna pitanja, iznjedrila je izuzetno ugodnu atmosferu u kojoj McClain Brown nije prezao podijeliti s nama nekoliko privatnih detalja i anegdota koje nije uvrstio u svoje knjige.

Vjerojatno je najinspirativnija činjenica kako je Cody od svoje osamnaeste godine razmišljao da napiše knjigu – ne znajući o čemu. Čekao je, kaže, da se nešto dogodi, a jednom kada se dogodila ljubavna priča s Hrvaticom (a time i njegovo upoznavanje s Hrvatskom), nije bilo dvojbe da je to ono što je iščekivao. Elokventan, spontan i zanimljiv, McClain Brown je jednako dobar govornik koliko je dobar pisac – otvoren i neusiljen, sa smislom za humor koji osvježava. U konačnici, to je ono što mu se najviše sviđa u Hrvatskoj: ljudi spremni prihvatiti šalu.

Sam susret s eminentnim autorom organizirao je Američki kutak (suradnja Veleposlanstva SAD-a i Knjižnica grada Zagreba) u dogovoru s profesoricom Vlatkom Ostojić, nositeljicom fakultativnog predmeta American Studies na kojem s učenicima proučava američku kulturu i civilizaciju. Posljednjih nekoliko sati fakultativne nastave posvetila je upravo čitanju knjiga (Chasing a Croatian Girl, The Great Gatsby) i diskusiji o istima, čime je zaokružena tema o kulturološkim razlikama i stereotipima. Događaju je prisustvovala koordinatorica Knjižnice Jelkovec, gđa Iva Klak Mršić, školska knjižničarka Ruža Jozić, koja je u našoj knjižnici pripremila malu, ali slatku izložbu autorovih djela na hrvatskom i engleskom jeziku. Bio je ovo susret za pamćenje!

Osvrt napisala učenica Nikolina Antić, 3.d

Pripremila Vlatka Ostojić, prof. engl. jezika i školska knjižničarka

objavio: Ruža Jozić   datum: 21. 5. 2022.

« Svibanj 2024 »