SVJETSKI DAN UČITELJA

UZ SVJETSKI DAN UČITELJA

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada u više od 100 zemalja svijeta pa tako i u Hrvatskoj. Taj je dan prigoda da se pokaže koliko je rad učitelja i nastavnika jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva. Cilj je Svjetskog dana učitelja  istaknuti značaj učitelja u svakom društvu i podići obrazovanje na razinu društvene važnosti. Proglasio ga je UNESCO 1994. godine u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja. Prigoda je to i za isticanje važnosti rada svih učitelja i nastavnika i njihov utjecaj na razvoj društva u cjelini, da se naglasi važnost ove profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji. Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH sustavno nagrađuje istaknute pojedince koji kontinuirano unaprjeđuju odgojno-obrazovni sustav Republike Hrvatske. I ove je godine na Svjetski dan učitelja u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici održana svečana dodjela nagrada za 513 najuspješnijih hrvatskih odgojno-obrazovnih djelatnika u školskoj godini 2021./2022. Ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs istaknuo je pored ostaloga, kako je učiteljski poziv plemenit jer je ljudski život u načelu trajno učenje te da ljudi postajemo učeći i poučavajući.

Među nagrađenima se svake godine nađe i po nekoliko djelatnika Gimnazije Sesvete. Za prošlu školsku godinu iz Gimnazije Sesvete za uspješan odgojno-obrazovni rad i unaprjeđenje rada škole nagrađene su profesorica hrvatskoga jezika Željka Župan Vuksan i školska knjižničarka Ruža Jozić. Ponosni smo i na sve naše ostale vrlo uspješne nastavnike i stručne suradnike škole koji svoj rad obavljaju savjesno i odgovorno, na dobrobit svih naših učenika. Zahvaljujem vam na predanosti koju unosite u svoj posao kako biste oplemenili srca i umove naših učenika, jer oblikovati mlade umove predstavlja veliku odgovornost koja traži puno osobnog odricanja i žrtve, strpljivosti i razumijevanja. Vaše zanimanje nije samo zanimanje, to je za veliku većinu svih vas koji sudjelujete u obrazovnom procesu, zapravo životni poziv i bez prosvjetara svijet ne može ići naprijed.

Želim vam svima sretan Dan učitelja!

Ravnateljica Gimnazije Sesvete: Božana Sertić, prof.

UČITELJU STVARAOCU

Tebi koji svakoga dana za radnim stolom

stvaraš sutrašnji dan u učionici i nestrpljivo ga očekuješ;

Tebi koji rasplamsavaš maštu, osjećaje i misli svojih učenika;

Tebi koji odbacuješ klišeje, frazu, pozu i rutinu;

Tebi koji vjeruješ u neponovljivost i izvornost

dječjeg stvaralačkog iskaza;

Tebi koji zatreperiš u glasu kad učenike uvodiš u nove svjetove;

Tebi koji nikada nisi gotov i nespokojan si zbog nedovršena djela;

Tebi koji se stalno pitaš kako bi još moglo biti;

Tebi koji sumnjaš i neprestano tražiš;

Tebi koji tražiš i pronalaziš;

Tebi koji otkrivaš novo i bolje;

Tebi koji se raduješ novom i boljem;

Tebi koji se nadahnjuješ tuđim otkrićem i spoznajom;

Tebi koji ne posustaješ u smislenom traganju;

Tebi koji si osvjedočen da radiš najljudskiji posao;

Tebi koji u sebi nosiš stvaralački zanos i nemir.

Neka tvoje djelo bude uzor drugima i trajno vrelo nadahnuće.

Onima koji dolaze i koji će doći koračati stazama

kojima si i ti koračao.

Neka tvoje djelo bude iskra iz koje će nastajati nova svjetlost.

(Ovo je najljepša pjesnička poslanica svim učiteljima i prosvjetnim djelatnicima koju je napisao 2010. g. naš vrsni metodičar prof. dr. sc. Dragutin Rosandić)

objavio: Ruža Jozić   datum: 6. 10. 2022.

« Svibanj 2024 »