OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA MENTALNOG ZDRAVLJA

Gimnazija Sesvete je od ove godine uključena u projekt Europska mreže škola koje promiču zdravlje. Radi se strukturiranom i sustavnom načinu obraćanja pažnje na zdravlje i dobrobit učenika i školskog osoblja kao dio plana škole. Uloga mreže SHE je djelovati kao europska platforma za promicanje zdravlja u školama pružajući informacije, potičući istraživanja, dijeleći dobru praksu, ekspertizu i vještine, kontinuirano zagovarajući zdravlje u školama, potičući zajedničku suradnju zdravstvenog i obrazovnog sektora te potičući razvijanje i implementaciju nacionalnih politika i promicanja zdravlja u školama. U sklopu tog projekta obilježili smo Svjetski dan mentalnog zdravlja brojnim aktivnostima.

Učenicima smo pripremili edukativni kutak s letcima i priručnicima o mentalnom zdravlju i prigodnim plakatima.

Održane su radionice o mentalnom zdravlju. Možete pogledati kako nam je bilo. Učenici su naučili kako ne treba forsirati pozitivu ukoliko se druga osoba ne osjeća dobro. Kako treba prihvatiti svoje emocije i normalizirati ih.

Pod mentorstvom stručnih suradnica, učenice 3.e razreda: Jana, Tara, Antea i Ivona izradile su video sa pitanjima vezanim uz emocije, u kojem su sudjelovali naši učenici i nastavnici. To su bila pitanja poput:

Što ti može izmamiti osmijeh, a što te nasmijava do suza?,

Koji je najbolji savjet koji si ikada primio i tko ti ga je dao?,

Što te ljuti kod ljudi i kakve situacije te izbacuju iz takta?

Postoje li knjiga ili film koji su ti promijenili život? i slična pitanja.

Video možete pogledati na linku: https://youtu.be/8p8-W2do2E8

Učenice su snimile i video proizašao od savjeta učenika 3.e za održavanje mentalne higijene. Njihov je zadatak bio u pet minuta kreirati što više savjeta za unaprjeđenje mentalnog zdravlja. Te savjete smo ispisali na posebne papiriće i stavili u staklenku kako bi ih učenici Gimnazije Sesvete mogli izvlačiti i pritom si, nadamo se i popraviti dan.

Video je objavljen na linku: https://fb.watch/ggRsnlXZTe/

Tko kaže da je to sve? Na inicijativu Mie i Martine, polaznica i fakultativne nastave Medijske kulture te njihove profesorice Draženke Čutura, sudjelovali smo u snimanju radijske emisije.

Pitanja na koja smo odgovarali bila su:

1. U kojoj mjeri i kako dolazak učenika u prvi razred utječe na daljnje  školovanje?

2. S kakvim se problemima i osjećajima susreću prvašići?

3. Koji je najveći problem/strah prvašića?

4. Možete li im nešto preporučiti, neku utjehu ili poticaj?

Odgovore vam još nećemo otkriti.

Pripremile: Ana Trtanj i Sonja Jordanić Golub, stručne suradnice

objavio: Sonja Jordanić Golub   datum: 20. 10. 2022.

« Svibanj 2024 »