ZAVRŠAVAMO MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2022.

I DALJE SE BAVIMO KNJIGAMA

Završavamo Mjesec hrvatske knjige 2022. koji je bio posvećen mladima u Europskoj godini mladih 2022. U našoj smo školi počeli aktivnosti u Mjesecu hrvatske knjige izložbom Rječničko blago, posvećenoj manje poznatim rječnicima te istraživanju novih leksema u nastavi stranih jezika. U Mjesecu hrvatske knjige 2022. naši su učenici s profesoricom Suzanom Pešorda i knjižničarkom Ružom Jozić posjetili izložbu Hrvatska pisana baština u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, koju će imati prigodu vidjeti svi naši učenici, jer je Gimnazija Sesvete domaćin ove izložbe od 21. do 25. studenoga 2022. U godini u kojoj smo obilježili i 100. obljetnicu rođenja najveće hrvatske pjesnikinje Vesne Parun, kojoj smo i mi posvetili svoju izložbu u travnju 2022. pod nazivom Sesvetska balada Vesne Parun, naši su učenici krajem Mjeseca hrvatske knjige 2022. održali recital poezije na njemačkom jeziku posvećen Vesni Parun u Goethe-Institutu u Zagrebu s profesoricama Andrejom Korčanin i Mariannom Brekalo.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige s motom NIJE LAKO KAD SI MLAD!, bio je posvećen upravo mladima i slobodnom vremenu današnjih mladih. To nam je bio povod da provedemo i školski projekt pod nazivom U traganju za slobodnim vremenom mladih, a povezali smo ga s velikim europskim književnikom Marcelom Proustom, uz 100. obljetnicu njegove smrti i njegovim ciklusom romana U traganju za izgubljenim vremenom. Bila je to prigoda da naši učenici istraže Proustovo doba, a ujedno provedu anketu o slobodnom vremenu naših učenika i čitanju.

Završavajući Mjesec hrvatske knjige 2022. posjetili smo i Interliber, veliki sajam knjiga i obnovili fond naše školske knjižnice izbornom lektirom, zahvaljujući upravo svim našim učenicima i njihovu prilogu za školsku knjižnicu. Na kraju samoga Mjeseca hrvatske knjige nagradili smo naše dvije učenice: Margitu Vidović – najčitateljicu u školskoj knjižnici Gimnazije Sesvete za prošlu školsku godinu i Maju Vučeta – najčitateljicu u Knjižnici Sesvete.

Čovjek može steći mudrost na dva načina, bezbolno, od učitelja, ili bolno, od samoga života, što je kudikamo pouzdanije. Mudrost se ne nasljeđuje, moramo je sami otkriti, na putu koji nitko ne može prijeći umjesto nas, niti nas njega poštedjeti. (Zapisao je M. Proust)

Pripremila Ruža Jozić, školska knjižničarka

objavio: Ruža Jozić   datum: 16. 11. 2022.

« Svibanj 2024 »