HODOČAŠĆE UČENIKA I NASTAVNIKA U MEĐUGORJE

Došli smo ti, Majko!

Hodočašće učenika i nastavnika Gimnazije Sesvete u Međugorje, 25. i 26. ožujka 2023. organizirale su vjeroučiteljice Daria Brnčić Mimica i Irena Vlašić, a sudjelovalo je 87 učenika drugih, trećih i četvrtih razreda te dvanaest profesora Škole. Program hodočašća obuhvatio je križni put na brdo Križevac, posjet muškoj zajednici Cenacolo, ispovijed, misu i klanjanje Presvetom Sakramentu te krunicu na Brdu ukazanja Blažene Djevice Marije. Drugi dan je bio rezerviran za naš posjet Mostaru i njegovim znamenitostima. S učenicima i nastavnicima, kao duhovne pratiteljice, bile su i Milosrdne sestre sv. Križa, s. Gita - Margita Klobučar i s. Vesna Stojanović. U prigodu hodočašća sestre su pripremile i male duhovne knjižice s planom puta, molitvama i poticajnim razmišljanjima te vlastitim refleksijama pod nazivom Što nosim na svome putu kroz život?

Nakon dolaska u Međugorje, u osvit Blagovijesti, krenuli smo na Križevac uz molitvu križnog puta koji su molili učenici uz pratnju časnih sestara i vjeroučiteljica. Križevac je bio prvi uspon prema spoznaji sebe i Boga u našem životu. Susret s muškom zajednicom Cenacolo bio je vrlo potresan i dojmljiv, jer život članova zajednice potpuno je drugačiji od života današnjeg svijeta. Shvaćajući da je moguće živjeti od providnosti, skromno i okrenuti jedni drugima, zapitali smo se koliko smo razmaženi, sebični i rastrošni u odnosu na ove mlade ljude. U popodnevnim i večernjim satima sudjelovali smo u molitvi, ispovijedi, misi i klanjanju gdje je svatko imao priliku još dublje promišljati svoj život i Božju prisutnost u njemu.

U nedjeljno jutro krenuli smo uz molitvu krunice prema mjestu ukazanja Blažene Djevice Marije noseći svatko svoje želje, misli i osobne molitve. Uvijek emotivan susret s Majkom na Brdu donio je i ovaj put puno radosti i mira. Ohrabreni i ojačani svime što smo doživjeli zaputili smo se prema Mostaru, gradu na rijeci Neretvi sa Starim mostom koji je pod zaštitom UNESCO-a. Mostar je mjesto suživota različitih naroda i vjeroispovijesti, a i sami smo mogli doživjeti različitost Mostara, posjetivši njegov stari orijentalni dio, ali i  franjevačku crkvu sv. Petra i Pavla, gdje smo prisustvovali misnom slavlju.

Svatko je u ovom hodočašću donio majci Mariji svoje osobne molitve ili zahvale u nadi da će po njezinom zagovoru zadobiti osobno spasenje. Hodočašće dolazi od staroslavenske riječi hod’č’stvo, što znači hodom častiti ili poklonički putovati do svetog mjesta iz religioznih razloga. U radosti ovoga iskustva lakše se vraćamo svim izazovima našega svakodnevnoga života.

Pripremile profesorice Daria Brnčić Mimica i Draženka Čutura

objavio: Ruža Jozić   datum: 3. 4. 2023.

« Svibanj 2024 »