ETWINING PROJEKT O DOMOVINSKOM RATU

Izvještaj o sudjelovanju u eTwinning projektu Domovinski rat

U sklopu projekta o Domovinskom ratu učenice Gimnazije Sesvete: Amalija Ahmedi Petković, Andrea Žgela, Anika Iličić, Paola Anić i Lucija Antolić sudjelovale su u istraživanju događaja i prikupljanju podataka o Domovinskom ratu, razdoblju hrvatske povijesti od velikog značenja.  Primarni ciljevi ovog projekta su očuvanje sjećanja na Domovinski rat, edukacija mladih generacija, stvaranja zajedništva mladih i razvoja domoljublja.

Koristili smo razne izvore kako bismo što bolje obradili temu projekta, a neki od njih su bili i intervjui s veteranima Domovinskog rata, svjedocima događaja i vojnim zapovjednicima. Ovi su nam intervjui pružili neprocjenjiv uvid u njihove osobne priče, iskustva i perspektive što nam je  pružilo dodatno znanje o samom ratu i osvješćivanju događaja iz perspektive sudionika. Od izvora su nam također poslužili školski udžbenici, dokumentarni filmovi, arhivski materijali te još mnogi drugi, koji su pridonijeli našem razumijevanju Domovinskog rata. Sve smo prikazivali pomoću digitalnih alata na platformi projekta, kojima smo dodatno razvili svoje informatičke vještine. Naš dio zadatka u projektu bio je istražiti i prikupiti informacije o završetku rata; o mirnoj reintegraciji hrvatskog Podunavlja, posljedicama Domovinskog rata i poukama za budućnost i tim sadržajima obogatiti digitalnu lentu vremena koju smo stvarali zajedno sa učenicima iz drugih škola uključenih u projekt.

Naša istraživanja otkrila su brojne ključne spoznaje o Domovinskom ratu. Utvrdili smo da je taj rat bio rezultat nastojanja Hrvatske da se oslobodi jugoslavenskog režima i izbori za neovisnost. Intervjui su nam omogućili da spoznamo važnost, ulogu hrvatskih branitelja u suočavanju s nadmoćnijim snagama i neprocjenjivu vrijednost njihovog djelovanja tijekom rata.

Naše sudjelovanje u projektu upotpunio je posjet Muzeju Domovinskog rata u Turnju pored Karlovca, gdje smo uživo upoznali učenike drugih škola koji sudjeluju u projektu te smo imali priliku razmijeniti iskustva u učenju o ratu preko platforme koju smo zajedno stvarali. Također, važno je za napomenuti odvijanje Pub Quiza u I. Tehničkoj školi Tesla, 12. lipnja 2023. u Zagrebu, a koji je vodio mladi istraživač Domovinskog rata Borna Marinić. Na završnom događanju projekta Domovinski rat sudjelovali smo s učenicima iz škola sudionicima u projektu. Uključeni su bili učenici i njihovi mentori iz škola: I. tehnička škola  Tesla, Treća ekonomska škola iz Zagreba, Hotelijersko-turistička škola iz Zagreba, Gimnazija Samobor, VI. gimnazija, IV. gimnazija i Agronomska škola iz Zagreba.

Dijelili smo iskustva, stjecali nova znanja, družili se, dobili nagrade i potvrde o sudjelovanju u projektu. Sudjelovanje i organizacija projekta bila je izvrsna, na čemu zahvaljujemo svim sudionicima u projektu, a  i organizatoricama profesoricama povijesti Heleni Jilek Kubalek iz I. tehničke škole Tesla i Anamariji Jerković iz Treće ekonomske škole u Zagrebu.

Pripremila profesorica Suzana Pešorda s učenicima

objavio: Ruža Jozić   datum: 6. 6. 2023.

« Svibanj 2024 »