Prvi govor na hrvatskom jeziku

Obilježavanje prvog govora na hrvatskom jeziku u Saboru

i izrada govora

U srijedu, 8. studenog 2023. godine, obilježili smo 180. obljetnicu prvog službenog govora na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru koji je održao Ivan Kukuljević Sakcinski 2. svibnja 1843. godine. Obilježavanje je organizirano, osmišljeno i realizirano u suradnji sa školskom knjižničarkom Brigitom Kosić i grupom učenika koji sudjeluju u dodatnoj nastavi Geografska i povijesna istraživanja, a voditeljica je profesorica Suzana Pešorda. Obilježavanje je uključivalo izložbu u holu Škole, kratko predavanje i radionicu izrade govora.

Učenici su u holu škole mogli razgledati izložbu, kroz koju je prikazan rad i djelovanje Ivana Kukuljevića Sakcinskog s posebnim naglaskom na njegov govor na hrvatskom jeziku u Saboru1843. i moto govora „Ko svoj može biti, tudj nek ne bude.” Učenici: Amelija Ahmedi, Laura Herceg, Jakov Obad, Ilija Krišto, Luka Bakarić, Ivan Katić, Roko Kemfelja, Tin Fijačko te moderator Roko Šarić održali su prezentaciju. U prezentaciji učenici su prikazali svoje istraživanje o radu i djelovanju Ivana Kukuljevića Sakcinskog, istakli važnost njegovog govora na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru, usporedili i analizirali njegov govor s govorom prvog predsjednika Franje Tuđmana, od 30.svibnja 1990. Tijekom predstavljanja vrlo uspješno su dramatizirani dijelovi analiziranih govora, te je i publika, većinom učenici trećih razreda, mogla bolje doživjeti govornike i atmosferu govora, a samim time i razumjeti rezultate analize.

Drugi dio prezentacije odnosio se na radionicu o izradi govora. Učenici su dobili upute kako napraviti dobar govor, zatim su bili podijeljeni po grupama, točnije po razredima. Svaki razred je dobio zadatak da pomoću predstavljenih uputa izradi govor. Tako je 3.a razred izradio govor za posao kroz koji su pokazali sve vještine koje imaju ili su stekli, motivacijski govor koji je trebao motivirati učenike za odlazak na maturalac u Makedoniju izradio je 3b razred, emotivan i dirljiv govor zahvale nastavnicima izradio je 3.c, šaljivi govor, zdravicu kuma na svadbi, izradio je 3.d te izvrstan politički govor za predsjednika Svijeta, koji promiče održivi razvoj i mir u svijetu, izradio je 3.e. Odabrani govornici predstavili su svoje izvrsne govore, koji su uključivali sve potrebne elemente i svaki je bio dovoljno uvjerljiv s obzirom na temu. Povjerenstvo koje se sastojalo od predsjednika razreda, naše profesorice geografije te naše knjižničarke odlučilo je kako je pobjednik 3.b razred, uz napomenu da su svi govori bili odlično strukturirani i napravljeni.

Na samom kraju obilježavanja obljetnice profesorica Suzana Pešorda i njen tim zahvalili su svim sudionicima, a sudionici su proširili svoja znanja, usvojili i dodatno razvili vještinu govorništva. U nastavku možete pogledati fotografije koje možda i najbolje opisuju atmosferu sa događanja.

Izvijestio o događanju Tin Frigan učenik 3a.

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 9. 11. 2023.

« Svibanj 2024 »