preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Zbor
Fakultativna
Brojač posjeta
Ispis statistike od 18. 2. 2012.

Ukupno: 409058
Ovaj mjesec: 1219
Ovaj tjedan: 383
Danas: 76
INTERNET
Koliko dnevno vremena provodite na internetu?






Vijesti

PROJEKT MIKROPLASTIKA U NAŠIM VODAMA

 

Mikroplastika u Vugeru /Projekt: Mikroplastika u našim vodama

 

Uključivanje u projekt i istraživanje mikroplastike u vodi potoka Vugera, bila je tema predavanja i radionice 13.12. 2023. u Gimnaziji Sesvete, u organizaciji profesorice Suzane Pešorda.

Predavanje na temu mikroplastike i njezine prisutnosti u našim vodama održano je 13. prosinca 2023. godine u Gimnaziji Sesvete. Predstavljen je projekt "Understanding microplastics in our waters" ili  "Mikroplastika u našim vodama". Projekt su predstavile biologinje sa Instituta Ruđer Bošković dr. sc. Vlatka Filipović Marijić i doktorantica Sara Šariri u suradnji i uz pomoć profesorice Suzane Pešorda. U projekt i istraživanje uključene su uz Gimnaziju Sesvete i još neke gimnazije iz Zagreba: Gornjogradska gimnazija, VII. gimnazija, III. gimnazija, XVIII. gimnazija i XV. gimnazija, ustvari zainteresirani učenici navedenih škola koji žele istraživati, analizirati podatke, komentirati i objavljivati rezultate. Naši učenici istraživat će mikroplastiku u potoku Vugeru.

 


Ciljevi projekta su: istraživati i pobliže procijeniti količinu plastike, osmisliti metodu uzorkovanja mikroplastike iz vode koja je jednostavna za korištenje, a ujedno osigurava kvalitetne podatke o količini plastike u vodama, u našem slučaju u vodi potoka Vuger odmah pored naše škole. Kroz suradnju s učenicima iz škola na prostoru Zagreba kreirala bi se georeferencirana baza podataka o količini mikroplastike u vodama u Zagrebu, a učenici razvijaju ekološku svijest kroz ovakva istraživanja. 

Prva aktivnost u projektu je bilo uvodno motivacijsko predavanje, uzrokovanje vode (uzimanje uzroka i opis lokacije) iz potoka Vugera i prikazivanje metode analize uzoraka.

U uvodnom dijelu predavači su uveli učenike u temu mikroplastike, koristeći prezentaciju ali i izložbu u holu škole o plastici. Izložbu je pripremila profesorica biologije Marijana Jurković. Na izložbi je predstavila učeničke plakate o plastici. Predavačice su kratkom anketom procijenile osnovna znanje učenika o zadanoj temi. Zanimljivo je da su mnogi učenici  mislili da je količina plastike koja je prisutna u oceanima puno veća no što je zaista i da je  količina plastike koja se godišnje reciklira u puno veća nego što doista jest. Učenici su relativno malo znali o mikroplastici u slatkim vodama. Nakon toga krenuo je interaktivni dio kroz koji je zapravo objašnjeno što je plastika, kako je izumljena i zašto se upotrebljava u velikim količinama. Pojasnile su zašto se plastika teško reciklira te načine na koje se zapravo prerađuje plastika. Primjerice, PET plastika (plastika koja se koristi za pakiranje hrane) može se samo jednom koristiti, zatim se mora odmah baciti jer nije više za upotrebu, barem ne za pakiranje hrane.

Nakon toga krenula je radionica. Trebalo je izaći na teren i pribaviti uzorak, vodu iz potoka Vugera. Terenski izlazak na lokaciju uzimanja vode iz potoka bio je popraćen ogromnom količinom kiše, koja je taj dan padala,  a i blatom uz potok. No uspjeli smo doći do kante vode. Zadatak je bio izmjeriti količinu mikroplastike u uzrokovanoj vodi potoka. Odnosno odgovoriti na pitanje: Ima li mikroplastike u vodi potoka i u kojim količinama?  Predavači su pripremili i pribor za mjerenje: veliki broj šprica, Petrijevih zdjelica i filtera te  mikroskope kojima su učenici radili kako bi samostalno proveli analizu plastike u Vugeru.

Ovim postupkom analize vode možemo se koristiti prilikom  proučavanja i bioraznolikosti u potoku. Tijekom analize vode iz potoka Vugera, osim mikroplastike, pronašli smo i mladu ličinku te protoktista za kojeg smo sumnjali da je papučica. Mnogi učenici su se zainteresirali za radionicu te su uspješno koristili znanja iz biologije i kemije kako bi se snašli u primjeni aparature. Pogled na ekran lupe pokazivao je veći broj čestica i vlakna mikroplastike u uzorcima od 50 mililitara vode potoka Vugera.  

Učenici koji su sudjelovali mogli su na konkretnom primjeru i uzorku vode iz Vugera zaključiti da je velika količina mikroplastike prisutna u vodi potoka i pretpostaviti da je situacija slična i na drugim prostorima i potocima. Učenici naše škole još će nekoliko puta analizirati vodu iz potoka, bilježiti rezultate i sve prezentirati na zajedničkom susretu s učenicima iz drugih škola koji istražuju plastiku u potocima u Zagrebu i rijeci Savi. 

Kroz predavanje, radionicu i istraživanje osvijestili smo što je plastika, u kojim oblicima dolazi, kako je pronaći u vodi u okolišu, i kako je prepoznati koristeći prikazanu metodu. Učenici su osim interesa za istraživanje i istraživački rad, mogli razvijati i koristiti znanja iz  biologije i geografije. Otkrili su prisutnost mikrovlakna i plastike u potoku Vugeru.

 

Ozračje tijekom istraživanja možete vidjeti i na fotografijama, a posebno su se istaknuli učenici 3.a i 3.c razreda Erika Mihoci i Andrej Papak, koji će dalje sudjelovati u istraživanjima i pravovremeno nas izvještavati o rezultatima. Veselimo se daljnjim istraživanjima, analizama i susretima, a zanima nas u kojem od potoka na prostoru Zagreba ima najviše mikroplastike. Nadamo se da to nije potok Vuger, potok pored naše škole.   

 

Organizirala profesorica Suzana Pešorda, uz čiju pomoć je učenica Erika Mihoci sastavila izvještaj.

 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 18. 12. 2023.


 


BIOSIGURNOST


 


 

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Tražilica

 

Školska ambulanta Dubrava

Aleja lipa 1H


Nadležna liječnica za Gimnaziju Sesvete: dr. Ljiljana Josipović

Medicinska sestra: Antonija Čaćko

Parnim datumom prije podne / Neparnim datumom poslije podne

tel.: 2917-711

 




preskoči na navigaciju