Proglašena GODINA MARKA MARULIĆA

U povodu 500. godišnjice smrti velikog europskog humanista i oca hrvatske književnosti Marka Marulića (18. kolovoza 1450. – 5. siječnja 1524.), Vlada Republike Hrvatske proglasila je 2024. Godinom Marka Marulića

Marulićev rad od iznimnog je značaja za hrvatsku književnost, ali i za ukupnu kulturnu baštinu. Njegova su se djela tiskala u najvećim knjižarsko-nakladničkim centrima tog doba, prevodila su se na brojne svjetske jezike te se spominju u svim značajnim katalozima, kao i u biografskim i bibliografskim zbornicima. Njegovi su duhovni i moralistički spisi na latinskom jeziku stekli europsku i svjetsku slavu. U spomen na dan dovršenja Marulićeve Judite 1501. godine, prvog umjetničkog epa na hrvatskom jeziku, svake godine 22. travnja u Hrvatskoj slavimo Dan hrvatske knjige.

Ove 2024. godine navršava se punih pet stoljeća od smrti Marka Marulića, koji je napisao prvo veliko umjetničko djelo naše književnosti – ep Judita i po njemu prozvan OCEM HRVATSKE KNJIŽEVNOSTI.

I naši će se učenici uključiti u obilježavanje GODINE MARKA MARULIĆA različitim aktivnostima, a za početak prenosimo Pismo ćali Staroslavenskog instituta:

PISMO ĆALI

Finili su, ćaća, tvoji trud i muke na današnji dan prija 500 lit. Spomen tvoj jošće živ, jošće lip ostat hoće takov dokle svit je i vik.

More li se skriti grad ča leži na gori ili svitlo ča svitli u tmi? Ne more, pape, ka ni dobra dila tvoja prid tužećim ovim pukom.

Njega jur ne mori mač Turak, ali hoće ludost pogan, onih domaćih, neumićih, bludećih. Za te ne haju, japek, ni za viru tvoju. Njima je ovo danas mira stvari svih.

Nisu oni ka i ti, ki čuva si staru rič onih dijačkih poet i začinjavac glagoljaških, inih. Na njih si vatri, dado, iskova lipu knjigu Hrvat, kriposti punu, dike ter hvaljenja.

Za tobom gremo mi puntari. Čtijuć i slideć »Judit« tvoju, šest libar kako ispiva jih jesi, pojti ćemo, otče, putom tvoga plova.

Tvoje »ča« nami da slatko zvoni dokle ne skonča se svit!

Više o Maruliću, njegovim djelima i značaju za hrvatsku i svjetsku književnost pročitajte u priloženoj prezentaciji.

Priloženi dokumenti:
MARUL.pdf (2.52 MB)

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 6. 1. 2024.

« Svibanj 2024 »