GODINA MARKA MARULIĆA - PREDAVANJE

POZIV NA PREDAVANJE O MARKU MARULIĆU

Počinjemo s aktivnostima u GODINI MARKA MARULIĆA, povodom  500. obljetnice smrti Marka Marulića.

Marulić nije važan samo za Hrvate, on je dugo vremena bio poznat i priznat izvan svoje domovine kao veliki književnik po čitavoj zapadnoj Europi, čuven po svojim knjigama na latinskom jeziku. Marulićeva latinska djela uvelike nadmašuju njegova djela pisana na hrvatskom jeziku.

Latinski jezik bio je ne samo u srednjem vijeku nego dosta dugo i u novome opći, zajednički jezik svih obrazovanih ljudi u Europi. Na njemu su i dalje pisane bogoslovne i filozofske knjige ali i spisi iz medicine, prirodoslovlja, fizike, matematike i astronomije. Prednost latinskoga bila je u tome što su ga razumijevali svi obrazovani ljudi, što je imao ustaljeno znanstveno nazivlje i što je na njemu već bilo objavljeno golemo blago znanja i umijeća.

Tako je i Marulić, pišući na latinskom, bio pristupačan i razumljiv cijeloj obrazovanoj Europi. Njegova latinska djela pronijela su mu slavu diljem Europe u 16. i 17. stoljeću.

Zato će naša gošća prof. dr. sc. Tamara Tvrtković govoriti o Maruliću - hrvatskom latinistu i njegovim djelima koje je napisao na latinskome jeziku.
Tijekom siječnja može se razgledati izložba o Maruliću u predvorju škole, s likovnim radovima naših učenika.

Radujemo se dolasku naših učenika i nastavnika!

Pripemile: Marija Sušac, prof. lat. jezika, profesorice hrvatskoga jezika i školska knjižničarka

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 11. 1. 2024.

« Svibanj 2024 »