NOĆ MUZEJA 2024.

TEMA : MUZEJI I NOVA PUBLIKA

Hrvatsko muzejsko društvo organizira devetnaesti put manifestaciju Noć muzeja, koja će se održati u petak 26. siječnja 2024. godine, u suradnji s brojnim hrvatskim muzejima i drugim znanstvenim i obrazovnim institucijama. Ovogodišnja je Noć muzeja koncipirana kao dinamična manifestacija s fokusom na važnu ulogu muzeja u zajednici i posebno u tom kontekstu razvoj Nove publike, razmjenu znanja, novih muzejskih programa i različite suradnje muzeja i drugih institucija.

Tema devetnaeste Noći muzeja – MUZEJI I NOVA PUBLIKA, aktualna je u vremenu traženja novih generacija za inovativnim i kreativnim muzejskim sadržajima, u kojima će i sami sudjelovati i temama koje će angažirano odgovoriti na sve zahtjevnije izazove novih generacija i vremena u kojem živimo. U tom smislu utjecaj muzeja u stvaranju Nove publike ili na formiranje stavova novih generacija o globalnim temama čovječanstva je značajno, kao i tema važnih za opstojnost i održivi razvoj lokalnih  zajednica.

U Noći muzeja 2024. Gimnazija Sesvete predstavlja svoj projekt Pogledaj gore! – mitološki likovi na zagrebačkim pročeljima, izložbom istraživačkih i likovnih radova učenika u galeriji Narodnog sveučilišta Sesvete. Projekt su realizirale profesorice Marija Sušac, Ina Jozić i Ruža Jozić u školskoj godini 2022./2023. s učenicima u dodatnoj nastavi latinskog jezika i likovnoj grupi Gimnazije Sesvete. Naš je projekt imao i financijsku potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, a već smo ga predstavili u raznim ustanovama – u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, Gimnaziji Lucijana Vranjanina Zagreb, na manifestaciji 5. Kreativna industrija na Ekonomskom fakultetu u Osijeku 2023., do glasila i objava na društvenim mrežama.

Izložbu otvaramo u petak, 26. siječnja 2024. uz Noć muzeja, u galeriji Narodnog sveučilišta Sesvete. Projekt predstavljaju učenici i nastavnici Gimnazije Sesvete u suradnji s djelatnicima Centra za kulturu Narodnog sveučilišta Sesvete.

Bit će ovo još jedna prilika za prezentaciju i komunikaciju kulturne baštine našega Grada  i stvaranje Nove publike i među našim učenicima, koji istražuju i predstavljaju kulturna dobra svoga grada Zagreba.

Zahvaljujemo Narodnom sveučilištu Sesvete na postavljanju naše izložbe i predstavljanju rada naših učenika široj zajednici i stanovnicima Sesveta.

Pripremile: Marija Sušac, Ina Jozić, Brigita Kosić i Roberta Topolovec Pulko

objavio: Željka Župan Vuksan   datum: 25. 1. 2024.

« Svibanj 2024 »