Posjet Muzeju grada Zagreba

Muzej Grada Zagreba na Gornjem Gradu smješten je u zgradi gdje se  prije nalazio samostan klarisa. Posjet muzeju organizirala je 7. ožujka profesorica Pešorda. Kroz muzej vodila nas je bivša učenica Srednje škole Sesvete. U muzeju je  obuhvaćena povijest Zagreba od prije njegova osnutka, pa sve do današnjih dana.

Slike

U samom muzeju provodila su se arheološka iskapanja, te su izloženi različiti pronalasci iz predpovijesnog doba. Prikazani su predmeti i dokumenti važni za Zagreb u srednjem vijeku, kao naprimjer Zlatna bula. Možda jedna od najboljih stvari u muzeju su odlične makete grada Zagreba koje nam prikazuju njegov razvoj sve do danas. U muzeju se također nalaze ostaci zagrebačke katedrale, te je opisana njena izgradnja, kao i njena obnova nakon teškog potresa koji je pogodio Zagreb. Uz dijelove katedrale izloženi su  i oltari crkve svetog Marka. U muzeju je prikazan život ljudi tog vremena. Tako možemo vidjeti kako su živjeli najbogatiji građani Zagreba, kako su izgledale njihove sobe. Prikazame su i stvari vezane uz neke najpoznatije ličnosti ne samo zagrebačke  nego i hrvatske povijesti. Tako je izložen stol na kojem je pisao sam Šenoa, no i Gajev stroj za tiskanje kojim je tiskao  svoje novine. U muzeju možemo vidjeti što su nosili Ilirci i kako su se oblačili zagrebački velikaši. Dio muzeja je posvećen poznatim zagrebačkim parkovima i šetalištima, od kojih je najpoznatiji Maksimir. Od još nekih zanimljivosti u muzeju trebalo bi spomenuti i maketu Lenucijeve potkove. Jedna cijela soba nam dočarava njen izgled i prikazuje koje ju sve znamenite zgrade čine. Kao što obuhvaća i najdalju povijest Zagreba, tako obuhvaća i najbližu tj. 20. stoljeće. Prikazano je kako  se to burno 20. stoljeće odrazilo u Zagrebu, kroz izgled najobičnijih javnih prostora npr. frizerskog salona i brijačnice. Prikazani su predmeti vezani uz Prvi svjetski rat u kojem je Hrvatska sudjelovala kao dio Austro-Ugarske. Nakon toga prikazuje  život u vrijeme Drugog svjetskog rata, kao i život u bivšoj Jugoslaviji. Iz ovog vremena dio muzeja posvećen je zagrebačkoj Školi crtanog filma, iz čije je radionice proizveden crtani film koji je osvojio Oscara. Na kraju izložbe prikazani su događaji iz Domovinskog rata. Na tv ekranima prikazuju se i vrte snimke iz toga razdoblja. Prikazuju se najvece strahote rata koje ne bi smjeli zaboraviti, kao i  proglašenje nezavisne Hrvatske. Sve u svemu, u muzeju se prikazuje široki niz povjesnih izvora. Muzej bi u svakom slućaju trebalo posjetiti, jer bez obzira na to koliko mislili da znamo povijest Zagreba, uvijek postoji par stvari koje možemo naučiti. Preporučio bih posjet muzeju jer su na jednom mjestu prikazani najznačajniji dijelovi povijesti Grada Zagreba.

Marko Đ. 3OG1

objavio: Administrator   datum: 3. 4. 2008.